Vyberte váš jazyk

  Prihlásiť sa

MilSim2024

A szabályrendszer megalkotásának elsődleges célja, a szervezők kezébe adni egy jól használható szabályzatrendszer ajánlást, amit alapul véve egyértelműbbe és hatékonyabbá válik egy milsim kategóriájú airsoft esemény felépítése. Másodlagos célja a játékosoknak pontos és tömör meghatározást adni az airsoft eseményeken velük szemben a szervezők által támasztott elvárásokról. A szabályrendszert folyamatosan gondozni és frissíteni kívánjuk a szervezők és játékosok észrevételei alapján.

Alapelvek

Első a biztonság, mindig figyelj a saját és mások testi épségére! Cselekedj és viselkedj úgy, mintha éles fegyverrel éles helyzetben lennél! Válaszd a lehetőség szerint legrealisztikusabb megoldást minden szituációban.

Példamutató, a tiszteleten és a sport iránti alázaton alapuló sportszerű viselkedés minden körülmények között alapvető.

Általános szabályrendszernek és az airsoftra vonatkozóan iránymutatásnak a 100%-ban a MASZ2015 alapuló, hamarosan közzétett ASZ2024 tekintendő.

(Az ASZ2024 különös tekintettel kitér a Fegyverkategóriákra, Gránátokra és használatukra, ezen felül Fogalomtárában alapot szolgáltat az airsoft fogalmak meghatározásához.)

MilSim szintek

M1. MilSim I. szint (12/14) - “LightSim(Könnyített MilSim)”

Az évek múlásával a játékosok igényei változtak, ehhez a szervezők is alkalmazkodtak. A MilSim jelző kikerül ma már a milsim jellegű játékokra is, az M1 Könnyített MilSim szint az ilyen események általános szabályait foglalja össze. 

A MilSim I. szint szabályai:

  1. Tárhasználat: real, low és midcap tárak, motoros rakasz támogató fegyverekhez
  2. Dressz kód: pontosan megadott, meghatározott, indokolt esetben karszalaggal megkülönböztetés
  3. Oldalvezetés: parancsnoki lánc, Oldalparancsnok <-> Szakaszparancsnok(opcionális) <-> Rajparancsnok, OPK <-> RPK indokolt/speciális esetben
  4. Feladat-orientált játékmenet: a játékosok kontakt-orientált küldetéseinek célja van ami túlmutat egymás kilövésén és in-game következményeket von maga után
  5. Kommunikáció: műveleti egységeken belüli, legalább rajonként PMR rádióhasználat, antenna extenzió, rádióhasználat nélkül rendszeres személyes információcsere
  6. Medic”, szanitéc: dedikált, rajonként kijelölt, megkülönböztető jelzéssel ellátott játékos, a találat ellátása a találatot kapott személy megérintésével történik, a találatot kapott játékos valamelyik végtagjára gumiszalagot húznak, vagy szalagot kötnek
  7. Kivonás: találatot kapott, sérült játékost megérintve ki lehet vonni a tűzvonalból, sérült játékos nem használható fedezéknek és normál séta tempóban mozoghat
  8. Találatjelzés: hangos “hit”, “megvolt”, ”találat” után narancs, piros, UV zöld találatjelző sapka, láthatósági mellény, kendő megléte és használata, éjjel piros lámpa, vagy lightstick találat jelzéséhez. Találat esetén legalább térdre ereszkedve, leülve, guggolva várja a játékos a segítséget. Időszakosan hangos “medic” kiáltással lehet jelezni környezetünknek.
  9. Realisztikus viselkedés: szerepbe helyezkedés, egyénileg és csapat szinten is elvárt, hogy a játék kiírásnak megfelelő magatartást és viselkedést mindenki vérmérséklete és képességei szerint kövesse
  10. Pihenő/off-game idő: oldalvezetéssel egyeztetett pihenőidő raj szinten
  11. Sérült játékost nem medic csapattárs stabilizálhat, ezzel meghosszabbítva a kivérzési időt.
  12. In-game járműveken jól látható oldal jelzés
  13. (*) Torkolattűz imitáció: éjjeli játék szakaszaiban tracer, vagy felvillanó villanó lámpa használata
  14. (*) Off-game camp/tábor visszaállóként nem használható, a területére lépett játékos azonnal off-game kerül, visszaállnia csak kijelölt visszaállóponton lehetséges

(*) Többnapos, éjszakai játékidővel rendelkező eseményekre vonatkozó szabály.

M2. MilSim II. szint (9/11) - “MilSim

Az klasszikus MilSim szabályokhoz mért szabályok.

A MilSim II. szint szabályai:

Minimum 10/14 a MilSim I. szint megkötéseiben felsorolt pontokból, plusz

  1. Realisztikus harci, katonai műveleteken alapuló feladatorientált küldetések: felderítés, őrség, járőrözés, célpont személyek elfogása/semlegesítése, célpont objektumok megsemmisítése, elfoglalása, stb.
  2. Fegyver és felszerelés megkötések oldalanként a dresszkód felett.
  3. Oldalvezetés: parancskövető magatartás az ésszerűség határain belül
  4. In-game jelenlét: az esemény időtartama alatt a játék kijelölt területének elhagyása csak indokolt esetben történjen, mint sérülés, vészhelyzet, egyéb tisztálkodási, egészségügyi, vagy létfenntartási céllal. A játékos, ha elhagyja in-game kijelölt területet, kizárólag visszaállóponton léphet újra játékba
  5. Rádiózás: az ellenséges csatornák lehallgatása engedélyezett, egyedi sávok használata javasolt
  6. Camp, tábor in-game területen, védelem in-game megoldva. A tábor területén sátrakba, lakóterekbe nem lövünk be, illetve sátrak irányában sem adunk le lövést, a sátrakból kilőni is tilos.
  7. Fizikai és mentális állapot: elvárt a megfelelő fizikai állapot és mentális felkészültség - (Nem jelenthet gondot a nehéz terepen teljes felszerelésben erőltetett menet kilométereken át. A játék szabályait és kiírását nem csak elolvasni és megjegyezni, de értelmezni és asszociálni, használni is képesnek kell lenni)
  8. Medic: Hosszabb gyógyítási, kezelési idő a mediceknek, min. 120mp.
  9. Hármas Rotálás: Aktív / Passzív / Pihenőidő beosztás követése, indokolt esetben lehetséges a játékosokkal egyeztetett eltérés
  10. Kilőtt járművet, lőállást a kijelölt raj, vagy játékosok javíthatják, legalább 15 percig a javításra szoruló egység közvetlen közelében kell tartózkodni, ha javító játékost, rajt kilövik, a javítást előről kell kezdeni.
  11. Szerepjátékos(LARP) elemek bővítése az élethűség növelésére.

M3. MilSim III. szint (6/9) - “HardSim

Teljesen élethű játékmód, igyekszik maradéktalanul leképezni a valóságos harctéri helyzeteket.

A MilSim III. szint szabályai:

Minimum 12/15 a MilSim I. és 9/11 II. szint megkötéseiben felsorolt pontokból, plusz

  1. Élethű katonai feladatok és realisztikus feladat végrehajtás
  2. Teljes menetfelszereléssel, az esemény hosszára élelemmel és összes szükséges eszközzel felszerelkezve lépnek játékba.
  3. Dresszkód: csak a valóságban is rendszeresített minták használhatóak.
  4. Fegyverek: Csak valóságban rendszeresített és sorozatgyártásban létező fegyverek replikái engedélyezettek
  5. Tárazás: a kapacitástól függetlenül az éles megfelelő fegyver tárkapacitása +5 BB tölthető(hopup-ban maradó BB veszteség)
  6. Rádiózás: a ellenséges csatornák zavarása engedélyezett
  7. Medic: a sérült személy nem hagyja el a sérülés helyszínét, amíg teljes ellátást nem kap helyben, vagy el nem szállítják, élethűen eljátssza a sérülését. Az in-game sérüléseket súlyosságuk alapján “látják el” a medic-ek.
  8. Golyóálló védőöltözet: a sisak, vagy szervező által engedélyezett trauma lapokat tartalmazó “plate carrier”-ek a sérülés mértékét csökkentik, de a találatot nem semlegesítik
  9. Az szembenálló oldalak külön koordináta rendszert alkalmaznak a műveleti térképeken

Kiegészítő szabályok

I. Camp

Az in-game camp, játékostábor ki lehet jelölve épületben, vagy állhat sátrakból. A lakótérbe, lakóhelyiségekbe, lakósátorba célzottam belőni és azokból kilőni tilos. In-game sátortábor esetén javasoljuk a sátrakat olyan módon felállítani, hogy bejárataik egymás felé nézzenek, evvel is fedezéket nyújtva az eltévedt BB-ktől.
Egyes esetekben az ingame campet "fallal" veszik körbe, amelyen bejáratot alakítanak ki. Az ellenséges játékos önkényesen nem nyithatja ki a bejáratot, de ha az nyitva van, az éppen hazatérő, vagy induló játékosok által, akkor támadhatja az ott ki-be lépőket és bejuthat a camp területére.
Ellenséges in-game camp területén maximum addig tartózkodhatunk, amíg a védekező játékosok mind ki nem véreztek, ha nincs aktív ellenséges játékos az ellenséges in-game camp területén, azt haladéktalanul el kell hagyni.

II. Fogoly szabály

  • II.1 A játékban csak a kijelölt személyek ejthetőek fogjul és hurcolhatóak el. A kijelölt személyeket, ha sikerül megérinteni/fogni fizikailag, akkor nem menekülnek és többnyire együtt fognak működni és mennek a fogoly ejtőkkel, járműbe is beszállnak. A foglyok általában értékes információt adnak át, amelyért az oldalnak/frakciónak in-game bónusz jár cserébe.
  • II.2 A játékban minden játékos foglyul ejthető és elhurcolható. A fogoly ejtés módja, hogy találat után az ellenséges játékost mediceljük, majd megmotozzuk / átvizsgáljuk, ezek után elhurcolhatjuk, vagy helyben kihallgathatjuk a szervező által meghatározott kereteken belül. A foglyok értékes információt adhatnak át szabadulásukért cserébe.

III. Járművek

A használt járműveknek tökéletes műszaki állapotban kell lenniük és egyértelmű oldal jelzéssel kell rendelkeznie.
A vészvillógóval közlekedő járműveknek azonnal át helyet kell biztosítani az elhaladáshoz!

III.1. Járművek kilővése, javítása

In game járművek semlegesíthetőek, megállíthatóak a felsorolt eszközökkel

  • III.1.1. IED eszköz mechaikus, vagy elektronikus
  • III.1.2. 40mm-es gránátvetőből kilőtt szivacs, puha gumi anyagú lővedékkel
  • III.1.3. engedélyezett pirotechnikai eszköz
  • III.1.4. speciális a célra kifejlesztett infra tag rendszerrel
  • III.1.5. egyedi puha lövedéket használó sérülést nem okozó LAW, RPG launcher

A kilőtt jármű azonnal vészvillógót kapcsol. A javítható jármű a helyszínen marad, a jávításra képes játékosnak 15percig folyamatosan a közvetlen közelében kell maradnia. Ha a szerelő játékos találatot kap az javítási idő újra indul. A nem javítható jármű visszaállási ideje általában 30 perc.

III.2 Járművek típusai

  • III.2.1.In-game nem támadható, esetleg speciális módon támadható transportot, légi transzportot jelképező jármű - Találat esetén a járműben utazóknak 1 percen belül el kell hagyni a járművet. A járművet elhagyók abban az esetben nyithatnak tüzet és rájuk akkor lehet tüzet nyitni, amikor a járműtől legalább 5 méterre távolodtak, vagy ha a jármű vészvillógóval tovább haladt a tűzvonalból. (Ezeket a járműveket a tulajdonos óvni kívánja a BB találattól)
  • III.2.2. In-game támadható, páncélozott - bármilyen airsoft fegyverrel és a fentebb felsorolt eszközökkel támadható járművek. A jármű páncélozott és “golyóálló”, ha a járművön akár ideiglenesen, vagy felszerelt pajzsok, plate-ek találhatóak, és/vagy álcahálóval ellátott és/vagy járműre erősített airsoft fegyverrel rendelkezik. Nyitott ablakon, lőrésen át a járműben utazók találatot kaphatnak.
  • III.2.3. Off-game járművek(nem támadható) Általában szervezői feladatokat ellátó, a pályán közlekedő járművek. Folyamatosan vészvillógóval közlekednek. Ha egy játékos beszáll egy ilyen járműbe, akkor automatikusan kilép a játékból, azaz meg kell várnia a visszállási időt és a megadott visszaállási ponton léphet újra játékba.

IV. Késelés

A késelés puha, gumi anyagú kés replikával történhet, nem gyógyítható, a megkéselt játékos azonnal visszallóra indul.

A késelést csendben hajtjuk végre, és halkan jelezve az ellenfélnek a tényét. Legalább három vágást ejtünk az ellenfés testén, nemi szervek és nyak, fej tiltott terület!

A megkéselt játékos a környzetében zajló összecsapás végeztével jelezheti saját csapattársai felé a késelés tényet, vagy előbb, amikor a csapattársai a segítségére sietnek.

V. Medic rendszer

Javasolt alap.

A találatot kapott játékos földre ül, vagy fekszik és vérmérséklete szerint eljátssza a találatot. Minden sérülést egy kötöző szalaggal lehet “gyógyítani”, amit jól láthatóan az egyik végtagra kell felhelyezni. 120 másodperc szükséges a teljes gyógyuláshoz, utána köthető fel a szalag a végtagra. Minden játékos 2-szer gyógyítható/medikelhető, “kivérzés”, vagy a harmadik találat után vissza kell térnie a visszaállóra. 

A találatot kapott játékos lassan odébb kúszhat, mászhat, legfeljebb 5 métert a találat helyétől. Más játékos(ok) a sérültet csak teljes testsúlyának emelésével mozgathatja.

Kivérzési idő 15 perc, a letelte után a sérült játékos nem medikelhető.

V.1 Egyéni visszaállás

  • V.1.1. Az egyénileg visszaálló játékos megvárja raját a HQ-n.Ha egy rajból a létszám felét háromszor eltalálták vagy kivérzett, akkor az egész raj visszaáll.
  • V.1.2. A rajparancsnok bármikor dönthet úgy, hogy az egész raj visszaáll, - pl. azért, hogy együtt tartsa a rajt - vagy folytathassa a jelenlegi küldetést, amíg a raj létszáma a megadott limit alá nem csökken, vagy a küldetés véget nem ér.
  • V.1.3. Nappali játékmenet vége után az éjszakai játékmenet alatt, kivérzett vagy visszaálló játékossal az egész raj együtt visszaáll.

VI. Motozás, átvizsgálás

Fegyveres ellenfél motozható, ha a találat után medikelitek. Ha fegyvertelen menekülőt az üldözője megérinti, illetve “fogja”(karjára, vállára helyezed a kezed), akkor nem menekülhet tovább és köteles engedelmeskedni a motozásra felszólításnak.

A motozás menete:

  1. Megkérdezed, hogy ellenére van-e a fizikai kontakt
  2. Ha nincs, akkor megmotozod, amit találsz elveheted
  3. Ha ellenére van, akkor felszólítod, hogy adjon ki minden in-game elvehető tárgyat, ennek az átvizsgált játékos köteles eleget tenni

VII. Rádiózás

Törekedjünk a precíz és pontos rádiózásra, térkép koordináták, égtájak és hozzávetőleges távolság használatára.

Bejelentkezésnél a protokoll,

  1. ki vagyok
  2. kihez szólok
  3. megvárom hívott bejelentkezését
    1. Ha nincs válasz 3szor ismétlem az első 3 pontot, ha ezután sincs válasz kérek relézést oldaltárstól
  4. mit akarok
  5. adás végéhez érve: "vége" használata

Nyugtázásnál

  1. ki vagyok
  2. kihez szólok
  3. "Nyugtáztam, vége"

 

Páči sa mi
Páči sa mi
Happy
Love
Angry
Wow
Sad
Comments (0)